Propozim-buxheti për vitin 2019: parashikohet të jetë 575 milionë e 836 mijë denarë

Këshilli buxhetor i Kuvendit të Republikës së Maqedonisë sot në seancë e shqyrtoi propozim-buxhetin për vitin 2019. Buxheti i tërësishëm i Parlamentit të Maqedonisë është parashikuar të jetë 575 milionë e 836 mijë denarë.
Për një të tretën janë zvogëluar mjetet për shpenzimet rrugore, por janë parashikuar mjete për 75 zyra të deputetëve me po aq asistentë, si dhe për fillimin e hapave të caktuar reformues për pavarësi financiare të Kuvendit, për sigurim personal dhe reforma në kanalin kuvendor, njofton MIA. Do të rriten edhe mjetet për debate mbikëqyrëse.

“Në pjesën e shpenzimeve të rrugës është bërë zvogëlim për një të tretën e shpenzimeve nga viti i kaluar, përkatësisht shkalla për shpenzime rrugore është zvogëluar për 19 milionë e 700 mijë denarë. Në këtë normë bëjnë pjesë mjetet e tërësishme për shpenzime rrugore për Kuvendin që përfshijnë edhe aktivitet ndërkombëtar për deputetët”, theksoi kryetarja e Këshillit buxhetor dhe nënkryetare e Kuvendit, Frosina Tashevska Remenski.

Deputetët në seancë kërkuan që secili prej tyre të ketë zyrë të tij të deputetëve në njësitë zgjedhore prej ku vijnë, ndërsa në Kuvend këshilltar personal.

Sekretarja e përgjithshme e Kuvendit, Cvetanka Ivanova tha se përderisa deputetët duan këshilltarë personal, do të duhet të ndërrohet Ligji për Kuvendin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP