I MADHI DHE I FUQISHMI

Salajdin Salihu

Salajdin Salihu

Njeriu i madh dallon prej njeriut të fuqishëm. Njeriu mund të jetë i fuqishëm dhe të mos jetë i madh.

Njeriu i madh është i ditur. Njeriu i fuqishëm mund të jetë dhe mediokër. Historia njerëzore njeh shumë të paditur që kanë pasur fuqi të tmerrshme në duart e tyre, njeh edhe udhëheqës që nuk kanë ditur as të lexojnë.

Njeriu i madh është bir i veprave të tij. Njeriu i fuqishëm, shpesh herë, është bir i epokës, gjegjësisht i çarjeve të historisë.

Njerëzit e hekurt nuk më magjepsin. Jam adhurues i njerëzve shpirtbrishtë. Të hekurtit lejojnë kasaphana për qëllime të caktuara dhe nuk merakosen se idetë janë të kontestueshme. Njerëzit shpirtbrishtë nuk i merr gjumi nga vaji i një foshnje. Për ata e pakontestueshme është vetëm vdekja, por edhe vdekja, si thotë Herman Hese, mund të shërohet.

Njeriu i madh i mbron mendimet e tij, por pranon se mund të kontestohen. Njeriu i fuqishëm të ndëshkon nëse nuk e pranon edhe çmendurinë e tij.

Njeriu i madh nuk ka nevojë për bashkëpunëtorë, sepse vepra e tij është produkt individual. Njeriu i fuqishëm nuk mund të mbijetojë pa bashkëpunëtorët, adhuruesit, servilët dhe lolot e tij.

Njeriu i madh nuk dëshiron ithtarë që dhunojnë dhe vrasin në emër të tij. Njeriu i fuqishëm ka ithtarë që janë në gjendje të bëjnë marrëzira e krime nëse i konteston idetë e padronit të tyre.

Prej të mëdhenjve nuk kemi pse frikësohemi. Të fuqishmit mund të bëhen të frikshëm me pushtetin e tyre.

Njeriu i madh i kërkon të mëdhenjtë. Njeriu i fuqishëm nuk i toleron më të fuqishmit dhe më të mëdhenjtë se sa ai.

Njeriu i madh vazhdimisht e synon lirinë për vete dhe për të tjerët. Njeriu i fuqishëm nuk është i lirë. Ai është rob i vullnetit të tij. Ai nuk e dëshiron lirinë e të tjerëve, e kufizon atë. Ka frikë nga kërkesat që nuk i pranon konstrukti i tij mendor.

Njeriu i madh nuk fshihet pas askujt. Ai gjithçka bën në emër të tij. Ai është më i guximshëm, sepse nuk mbrohet askush, as nga truprojat dhe ithtarët, sikurse e mbrojnë njeriun e fuqishëm.

Ka plot njerëz të mëdhenj që nuk bien në sy. Ka plot njerëz të vegjël që njihen nga kushdo për shkak të fuqisë së tyre.

E pyetën filozofin kinez, Lao – Tze, se kush ishte i fortë dhe ai tha: “I fortë është ai që i mund të tjerët, i plotfuqishëm është ai që e mund veten”. Njeriu i madh është njeriu i plotfuqishëm. Ai dëshiron paqen me vetveten. Nuk dëshiron të bjerë në sy. Protagonizmi i krijon neveri.

Njeriu i madh i vjen rrallë kësaj bote. Ai, ndryshe nga i fuqishmi, ec pa truproje dhe nuk i duron buzëqeshjet artificiale.

Shkrimi është shkruar enkas për Portalb.mk. Të drejtat e publikimit i kanë vetëm ©Portalb.mk dhe autori, sipas marrëveshjes mes tyre.

2 thoughts on “I MADHI DHE I FUQISHMI

 1. Pershendetje ! Me pelqen shum ky shkrim por megjithate mendoj se ne teori te gjithe pajtohen me njeriun ” e madh ” po kur vjen puna ne praktoke te shumica dermuse per te mos thene te gjithe behen te fuqishem . U hyn ne gjak pushteti , i’u pelqen dhe keshtu qe e gjithe kjo ngelet teori e arte .

 2. Nje Fjale nje Lire.
  Cka han ti Salo, cfare ajri thith qe shkruan keshtu?
  Jeton ne ate province te humbetire ku nje grusht njerezish mbeten cfare ishin,
  se te tjeret u teutizuan, shpirterisht varferuan e u dhjamosen materialisht, dhe ti prap rezonon si dikur ne klubin Doors dhe shkruan me rebelizmin qe kishe kur ne “shilten e ngushte te shtepise se babes” krijove permbledhjen antologjike poetike, 1996.
  Si behet nje banor i Asqytet Askatund-it te shpertheje jave per jave, cdo jave nje Kulm e te mos jape, asnjehere te mos dorezoje nje tekst mesatar!??
  Vertet, cfare han dhe pin ti:-)?

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP