Turqia dhe Holanda pajtohen që të normalizojnë marrëdhëniet

Turqia dhe Holanda janë pajtuar që të normalizojnë marrëdhëniet, ka njoftuar sot Ministria e Jashtme turke.

Vendimi për normalizimin e marrëdhënieve mes këtyre dy shteteve, ka ardhur pas një bisede telefonike në mes të ministrit të Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu dhe homologut të tij holandez, Stef Blok, transmeton REL.

“Gjatë kësaj bisede telefonike, minitrat janë pajtuar që të normalizojnë marrëdhëniet diplomatike mes Holandës dhe Turqisë. Ministrat janë pajtuar që të ridërgojnë amabasadorët e tyre në Ankara dhe Hagë”, thuhet në njoftim.

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe Holandës ishin përkeqësuar, pasi Holanda kishte ndaluar zyrtarët turq që të organizojnë tubime me diasporën turke lidhur me referendumin për ndryshimet kushtetuese në Turqi më 2017.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP