Trump: Takimi me Putinin “madje ishte më i mirë” se samiti i NATO-s

Presidenti amerikan Donald Trump theksoi se takimi që pati me presidentin e Rusisë Vladimir Putin ka qenë “madje më i mirë” se takimi me aleatët transatlantik në samitin e mbajtur para do kohe të NATO-s në Bruksel, raporton Anadolu Agency (AA).

“Ndonëse kisha takim të shkëlqyeshëm me NATO-n, ku mblodha sasi të mëdha të parave, mbajta takim madje edhe më të mirë me presidentin rus Valdimir Putin”, shkroi Trump në profilin e tij në Twitter.

Në një prej mesazheve në rrjetin social presidenti i SHBA-ve theksoi se NATO para samtit ka qenë e dobët.

“NATO ishte e dobët, por tani sërish është e fortë (keq për Rusinë)”, shkroi Trump.

Trump dhe Putin dje u takuan në Helsinki të Finlandës, ndërsa pas samitit iu adresuan gazetarëve duke theksuar se ekziston dëshirë dhe gatishmëri e dyanshme për vendosjen e dialogut afatgjatë dhe normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve.

Presidenti i SHBA-ve po ashtu më 11 dhe 12 korrik ishte i pranishëm në samitin e NATO-s në Bruksel, pas të cilit porositi se aleanca është shumë më e fuqishme se para takimit.

Trump në konferencën për media të mbajtur pas takimit të jashtëzakonshëm të ditës së fundit të samitit deklaroi se aleatët, në raport me vitin e kaluar, në masë të konsiderueshme kanë ndarë për shpenzimet e mbrojtjes.

Ai shtoi se rritja ka ndodhur pasi ai erdhi në funksion. Ai tha se aleatët vetëm vitin e kaluar siguruan 33 miliardë dollarë dhe konsideron se kjo së shpejti do të rritet në 40 miliardë.

I pyetur për mundësinë e tërheqjes së SHBA-ve nga NATO nëse rritja e mjeteve për shpenzime nuk mjafton, dhe nëse atë mund ta bëjë pa aprovimin e Senatit amerikan, Trump tha se supozon se atë mund ta bëjë, por se nuk ka nevojë për një të tillë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP