Fryrja e stomakut, evitoni këto ushqime

Nutricionistja Jeannette Hyde thotë se ushqimet me sheqer duhet të kufizohen vetëm në një trajtim, transmeton Bota.al.

“Nuk dihet saktësisht se përse sheqeri mund të çojë në një mosbalancim të baktereve të dobishme dhe jo të dobishme dhe fryrje, por përpiquni ta mbani uljen e sheqerit tuaj”, shkroi ajo në librin “The Gut Makeover”.

Ajo gjithashtu rekomandon shmangien e ëmbëlsirave në kafe dhe çaj si një alternativë sheqeri, pasi këto gjithashtu mund të shkaktojnë fryrje.

“Lëngu i frutave dhe mjalti llogariten si sheqerna të shtuara, pasi ato u shtohen ndonjëherë ushqimeve për t’i bërë të ëmbla. Lëngu i frutash është ende një zgjedhje e shëndetshme me një mililitër që shërben duke numëruar pesë ditët e tuaja. Megjithatë, sheqernat mund të dëmtojnë dhëmbët, kështu që është mirë të pini me vakt dhe jo më shumë se një herë në ditë,” tha Hyde.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP