Turqi, burg të përjetshëm për 84 të akuzuar

Gjithsej 84 të akuzuar u dënuan me dënime të shumëfishta të përjetshme me burg në kuadër të një prej procedurave kryesore gjyqësore për tentimin e grusht shtetit për çka u fajësua organizata FETO më 15 korrik të vitit 2016.

Gjykata turke sot shqiptoi dënime të shumëfishta të përjetshme me burg për 72 të akuzuar që ngarkohen për tentim rrënimin e rendit kushtetues, ndërsa edhe 12 të akuzuar u dënuan me dënime të njëjta për vrasjen e Olçok dhe të birit të tij.

Të akuzuarit tjerë morën dënime me burg në kohëzgjatje prej 15 deri në 17 vite. FETO dhe lideri i saj, Fetullah Gylen, akuzohen se zhvilluan fushatë shumëvjeçare për shkatërrimin e shtetit duke u infiltruar në institucionet turke, veçmas në ushtri, polici dhe gjyqësor, por akuzat u mohuan nga Gylen.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP