Doktor Oz rekomandon ushqimin e kuzhinës së Anadollit

Kirurgu turk Mehmet Oz, i cili jeton në SHBA, për ushqim të shëndetshëm rekomandon ushqimet nga Anadolli. Oz pas drekës në Gaziantep të Turqisë, të njohur për delikatesat gastronomike me dekada, për Anadolu Agency (AA) foli për ushqimin e shëndetshëm.

Ai konsideron se mëlmesat që përdoren në ushqimet në zonat e Anadollit kanë një ndikim të madh në shëndetin e njeriut.

“Shumë është e shëndetshme të përdorim mëlmesat në mish, po ashtu ushqimet që përmbajnë mëlmesa janë shumë të shëndetshme. Ushqimet që kanë ngrënë të parët tanë ishin shumë të shëndetshme. Këtu një vend të rëndësishëm kanë mëlmesat. Në kuzhinën e Anadollit mëlmesat përdoren shpesh. Kjo tregon se ushqimet nga Anadolli janë të shëndetshme. Ato përmbajnë pak kalori, pothuajse aspak dhe janë shumë të shijshme”, sqaron dr. Mehmet Oz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP