Parandalimi i diabetit të tipit 1 në fëmijëri

Ekspertet besojnë se kanë gjetur një mënyrë për të parandaluar zhvillimin e diabetit të tipit 1 tek foshnjat me rrezikshmëri të lartë.

Ideja është që të trajnohen sistemi imunitar i foshnjave duke iu dhënë insulinë në formë të pudrës, duke krijuar kështu një mbrojtje jetëgjate, transmeton Klan Kosova.

Insulina është hormoni që kontrollon nivelin e sheqerit, i cili përkeqësohet me shfaqjen e diabetit.

Studiuesit kanë deklaruar se kjo terapi është e sigurt, dhe aktualisht janë duke u zhvilluar testimet tek njerëzit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP