Merkel: Ballkani Perëndimor duhet “të sigurohet” me europerspektivë

Kancelarja gjermane Angela Merkel sot nga Samiti për Ballkanin Perëndimor në Londër u angazhua për afrimin  e vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt BE-së, duke theksuar se rajoni duhet “të sigurohet” me perspektivë evropiane.

Merkel theksoi se ajo është plotësisht e përkushtuar në europerspektivën e rajonit edhe krahas kundërshtimit të disa anëtareve të BE-së  në zgjerim të shpejtë të bllokut.

Kancelarja gjermane theksoi se qëllimi kryesor duhet të jetë përforcimi  i lidhjeve në rajonin e Ballkanit Perëndimor, që do të jetë e mundur përmes “ndërtimit të infrastrukturës, bashkëpunimit ekonomik dhe këmbimit të të rinjve”.

Paraprakisht edhe Komisioni Evropian porositi se Samiti për Ballkanin Perëndimor në Londër  tregon që Bashkimi Evropian vazhdon  ta përforcojë bashkëpunimin me rajonin me përkushtim të qartë dhe masa konkrete, duke u fokusuar  në tre fusha kyçe të bashkëpunimit, ekonomisë, sigurisë dhe pajtimit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP