Idrizi fitoi medalje të artë në Kupën Botërore të Karatesë në Umag

Karateisti i Makpetrolit, Abdurahim Idrizi e fitoi medaljen e artë në Ligën botërore për të rinj në Umag, Kroaci. Ai në kategorinë konkurruese për juniorë 55 kg në finale e mposhti Maksim Krasnov nga Rusia me 7-2.

Në rrugën për në finale Idrizi e mundi Lukas Tomas (Gjermani), Mirens Agoviq (Bosnja e Hercegovina), Maksim Padloski (Bjellorusi) dhe Nikita Filipov (Ukrainë).

“Idrizi me meritë e fitoi medaljen e artë nga kjo ndeshje me kualifikim të lartë të cilën e organizon Federata Botërore e Karatesë (VKF). Në luftimin e gjysmëfinales dhe finales ai i deklasoi kundërshtarët e tij dhe me dallim të madh në pikë u ngjit në piedestalin fitues. Idrizi me pjesëmarrjen e tij në garat e fundit, dëshmon se gradualisht rritet në potencial të madh të karatesë në të cilin mund të konsiderojë Maqedonia në të ardhmen”, deklaroi trajneri Boshko Zaborski.

Në kupën botërore morën pjesë 1.874 garues prej 74 vendesh.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP