Tërmeti më i fuqishëm në historinë e njerëzimit nisi si maratonë dhe vrau 7000 njerëz (VIDEO)

Ishte data 22 maj 1960. Në orën 19:11 me orën lokale të Kilit, vendi do të përfshihej nga ajo e cila do konsiderohej katastrofa më e madhe natyrore, një tërmet prej 9.3 ballësh. Epiqendra e këtij tërmeti ishte në Valdivia, dhe zgjati plotë 10 minuta pa pushim. Tronditjet e forta shkaktuan cunami i cili përfshiu vende si  Kili, Haëaii, Japoni, Philippines, Zelandën e Re,  Australinë jugore dhe ishujt Aleutian.

Cunami shkaktoi dallgë prej 25 metrash, të cilat morën përpara çfarëdo që gjetën. Dëment materiale dhe viktimat, ende sot e kësaj dite nuk janë të qarta, por nga përllogaritjet mësohet se të paktën 7000 persona humbën jetën nga kjo fatkeqësi natyrore. Por tërmeti i fuqishëm prej 9.3 ballësh, erdhi pas disa tërmetesh të njëpasnjëshme që përfshin Kilin nga data 21 maj deri në 6 qershor.

Deri më sot asnjë tërmet nuk ka qenë kaq i fuqishëm sa ai i vitit 1960.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP