Këshilla të thjeshta që të ulni sasinë e kalorive në një vakt, kjo do t’ju dobësojë

5 këshilla të thjeshta që të ulni sasinë e kalorive në një vakt.

1) mbushim gjysmën e pjatës me perimet e freskëta të stinës me larmishmëri e ngjyra.
2) Në çdo vakt por dhe mesvakte duhet të përmbajë proteina në vaktet kryesore zakonisht këshillohet 1/4 e pjatës (në varësi të moshës, gjendjes shëndetësore mund të këshillohet edhe më tepër por edhe më pak) por proteina duhet të ketë përmbajtje të ulët në yndyrë!
3) Ju këshilloj të përdorni racione të vogla.
4) Konsumoni ushqimin tuaj ngadalë por dhe gjithmonë fillojeni nga sallata!
5) Mos e konsumoni ushqimin tuaj para televizorit, celularit etj, pasi shpesh herë nuk do të jeni të vetëdijshëm për sasinë që konsumoni!
Dhe më rëndësishmja, edukoni veten në zakone më të shëndetshme!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP