HËNË NË TË SOSUR

Besomni
se zgjohem në orën kur prostitutat
kthehen bujtinave
dhe minatorët ikin zgafellave
një gjë e di
se për punën e tyre
asnjëherë nuk mund të dëshmojë dielli
në mos besofshi
zgjohuni e shihni
se në këtë orë
duket mbi çdo shtëpi
një hënë në të sosur
dhe nga një oxhak
si kryq i tymosur

 

Poezi nga Emine MALIQI-ZAIRI

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP