SHBA dërgon arkivole në Korenë e Veriut

SHBA-të kanë dërguar arkivole në kufirin e Koresë së Veriut për të marrë mbetjet e ushtarëve amerikanë, të vrarë gjatë Luftës së Koresë në vitet 1950-1953.

Në lajmin e agjencisë Yonhap thuhet se arkivolet e përkohshme të dërguara në fshatin e armëpushimit Panmunjom, në kufirin mes dy Koreve, brenda disa ditësh do të dërgohen në pjesën e Koresë së Veriut për bartjen “në mënyrë të ndershme” të mbetjeve të ushtarëve.

Planifikohet të dërgohen 215 arkivole në Korenë e Veriut.

Në samitin e realizuar gjatë këtij muaji mes presidentit të SHBA-ve Donald Trump dhe liderit të Koresë së Veriut Kim Jong-un, u arrit marrëveshje për tërheqjen e mbetjeve të ushtarëve të vrarë amerikanë në Luftën Koreane.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP