Vuçiq: Kemi problem me mbi 1 milion njerëz dhe kontest për 10 mijë km katrorë

Kryetari i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka deklaruar sot çështja e zgjidhjes së emrit të në shtetit, siç ka qenë rast i Maqedonisë, nuk mund të krahasohet me, siç e ka quajtur ai, problemin Kosovës, transmeton Koha.net.

“Mos e krahasoni problemin e një e emri, a do të quhet Serbia e vjetër, Serbia veriore a jugore me problemin e Kosovës ku kem i problem me më shumë se 1 milion njerëz dhe 10 mijë kilometra katrorë”, citon b92 të ketë thënë Vuçiq duke shfaqur, megjithatë, shpresën se edhe për këtë çështje është e mundur zgjidhja.

Kështu është përgjigjur ai në pyetjen se çfarë mendon për zgjidhjen e kontestit rreth emrit të Maqedonisë dhe se a e pret vazhdimin e presioneve lidhur me marrëdhëniet e Serbisë e të Kosovës dhe të Bosnjë e Hercegovinës dhe Republikës Serbe.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP