Putin: Samiti Trump-Kim, shpresë për zgjidhjen e problemeve

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin tha se takimi mes liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un dhe Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, vuri në pah shpresën për zgjidhjen e problemeve nëpërmjet rrugës paqësore dhe diplomatike, raporton Anadolu Agency (AA).

Putin u takua me kryetarin e Kryesisë së Kuvendit Popullor të Koresë së Veriut, Kim Jong-nam, i cili ndodhet në Moskë për të marrë pjesë në ceremoninë e hapjes së Kampionatit Botëror FIFA 2018.

Presidenti rus në fjalimin e tij vlerësoi takimin mes Trump dhe Kim në Singapor.

Ai përshëndeti takimin e dy liderëve. “I vlerësojmë shumë rezultatet e takimit të liderit verikorean Kim Jong-un me presidentin e SHBA-ve, Donald Trump”, tha Putin.

Sipas tij, takimi ka shmangur një skenar i cili mund të shkaktonte përleshje ushtarake me pasoja të rënda për botën.

“Në sajë të takimit doli në pah shpresa për zgjidhjen e problemeve nëpërmjet rrugës paqësore dhe diplomatike”, potencoi presidenti rus.

Putin përsëriti ftesën që Kim ta vizitojë Rusinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP