Gjermania, Belgjika, RJA, Indonezia dhe Republika Dominikane janë anëtare të reja jo të përhershme të KS të KB-së

Gjermania, Belgjika, Republika Jugoafrikane dhe Republika Dominikane janë zgjedhur nga ana e Asamblesë Parlamentare të KB-së për anëtare jo të përhershme të Këshillit të Sigurimit të Organizatës botërore me mandat dyvjeçar, i cili fillon nga viti 2019, njofton DPA.

Në votimin e fshehtë, nga 190 shtete – 184 votuan për Gjermaninë për të gjashtën herë me radhë që të jetë anëtare jo e përhershme e KS të KB-së. Belgjika mori 181 vota, Republika Dominikane 184 dhe Indonezia 144. Që të zgjidhen, shtetet duhet të fitojnë dy të tretën e votave.

Maldivet, të cilët ishin konkurrent i Indonezisë nga rajonin aziatiko-pacifik, i fituan vetëm 46 vota.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP