Për pesë ditë do të lëshohet rruga Prishtinë-Shkup

Më së voni edhe pesë ditë, gjegjësisht me 1 qershor do të lëshohet rruga Prishtinë –Shkup, në pjesën Kaçanik-Bllacë, dhe së shpejti do të lëshohet edhe një pjesë e autostradës “Arben Xhaferi”, i cili lidh Prishtinën me pikën kufitare Bllacë në kufi me Maqedoninë, njofton korrespondenti i Mia-s në Prishtinë.

Zëvendës ministri për infrastrukturë në Kosovë, Rexhep Kadriu, në një intervistë për televizionin KTV tha se po punohet në mënyrë intensive dhe në dy ndërrime për rikonstruimin e e rrugës, dhe se shumë shpejt pritet të lëshohet edhe një pjesë e kryer autostradës “Arben Xhaferi”, gjegjësisht rruga që lidh Ferizaj –Kaçanik.

“Në qershor do të hapim autostradën deri në Kaçanik, por nuk mund të ju them se do të lëshohet me 1 qershor, pasi që datën duhet ta caktojmë së bashku me kryeministrin Ramush Haradinaj”, tha Kadriu.

Ai shtoi se punët në ndërtimin e autostradë deri në kufi me Maqedoninë do të kryhen para përfundimit të vitit.

Ndërkaq rruga mes Kaçanikut dhe Hanit Elezit ishe mbyllur me 8 maj, me qëllim që të pastrohen ortekët e rëna rrugës.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP