Çfarë të bëni kur fëmija bën të kundërtën e asaj që ju i thoni?

Sa herë ju ka ndodhur t’i thoni fëmijës “jo” për diçka dhe të ketë bërë pikërisht të kundërtën e asaj çfarë ju i keni thënë?

Në raste të tilla është e rëndësishme reagimi juaj si prind. Shumë prej jush, fëmijës i kundërpërgjigjen në të njëjtën mënyrë, pra me nerva, shkruan Bordo.al. Por është një zgjedhje e gabuar. Ajo çfarë duhet të bëni është ta merrni situatën me qëtësi. Për shembull: Nëse ju sapo keni palosur rrobat dhe fëmija i nxjerr me rrëmujë nga sirtari, mund t’i thoni: Jam lodhur gjithë ditën për këto rroba, ndërsa ti tani po i bën rrëmujë. A mund t’i vendosësh sërish në vendin ku i gjete?

Fëmija nuk ka nevojë që ju ta urdhëroni. Nëse i thoni “nuk do ta bësh këtë”, atëherë është e sigurt që ai do ta bëjë. Pikë së pari duhet t’i jepni argumente bindëse se përse po i thoni që “jo” dhe së dyti, është më mirë që të mos ia jepni në formën e urdhrit, por si një kërkesë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP