Han: Zaev dhe Cipras janë në rrugë të drejtë për zgjidhjen e çështjes së emrit

Eurokomesari për zgjerim dhe fqinjësi të mirë, Johanes Han, në kornizë të Samitit BE – Ballkani Perëndimor, sot nga Sofja, ka shprehur optimizëm se Maqedonia dhe Greqia do ta zgjidhin çështjen e emrit. Por, ai nuk ka dashur të japë parashikime për kornizën eventuale kohore, njofton Portalb.mk.

“Gjithmonë jam optimist. Dhe do të ngelem optimist. Dy kryeministrat janë në rrugë të mirë”, tha Han, duke e komentuar takimin mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras.

Në lidhje me mundësinë e zgjidhjes së emrit deri në samitin e qershorit të BE-së, ai tha se deri atëherë ka edhe një muaj dhe se gjithçka është e mundur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP