NUK U FLAS SUTAVE

Kjo ndodh natën, në lëvizje.
Njerëzit flenë e duken të shëmtuar.
I sheshojnë putrat, kanë rrudha.
Jam e pikëlluar dhe e acaruar,
pranë vetes kam një dhelpër,
por të vdekur.

Nga njëra anë e shoh
se si rritet numri i kishave të reja,
po të shëmtuara,
nga ana tjetër e dëgjoj një gjuhë
të cilën nuk e kuptoj.

Kur shfaqet fusha,
nuk i dalloj kafshët,
të cilat qëndrojnë në borë.

 

Nga Ilona VITKOVSKA (POLONI)
Përktheu: Xhabir AHMETI

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP