Studimi i ri, shpresë për luftën kundër kancerit

Kombinimi i një ilaçi për imunoterapi bashkë me kimioterapinë mund të zgjasë kohën e mbijetesës së pacientëve me kancer të mushkërisë krahasuar me pacientët e trajtuar vetëm me kimioterapi, tregon një studim i ri, shkruan Shendeti.com.al.

Pacientët me kancer duhet të marrin imunoterapi si linja e parë e trajtimit, thonë ekspertët.

Pacientët që i nënshtrohen këtij lloji të ri trajtimi – që dëmton sistemin imunitar dhe shkatërron vetëm qelizat kancerogjene – zakonisht jetojnë më gjatë. Në studim u përfshinë pacientët me fazë të avancuar të kancerit.

Një studim tjetër ka zbuluar gjithashtu se trajtimi me imunoterapi mund të tkurrë masën tumorale para operacionit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP