Monumentet e kulturës islame, atraksionet kryesore turistike në Andaluzi

Andaluzia është krahina më jugore dhe më e ngrohtë e Spanjës, pjesë e gadishullit Iberik, ku për tetë shekuj muslimanët kanë lënë gjurmët e tyre në kulturë, arkitekturë, mënyrë të jetës, por edhe mbi gjuhën e cila dallon nga gjuha standarde spanjolle, për çka ndryshe quhet edhe të folurit andaluzian, shkruan Anadolu Agency (AA).

Granada, Sevilla dhe Mallaga janë qytetet andaluziane të cilat kanë qenë shtëpi e artistëve të njohur, siç janë Pablo Picasso dhe Ernest Hemingway i cili madje shkroi për Andaluzinë në romanin e tij “Dhe lind dielli”.

Simbol i bashkimit të Spanjës llogaritet Granada, ndërsa njëri nga simbolet e këtij qyteti andaluzian padyshim se është Alhambra ose Pallati i Kuq. Bëhet fjalë për kompleksin e mrekullueshëm romantik me monumente të kulturës islame, që e bën të jetë njëri nga atraksionet kryesore turistike në Spanjë.

Ndërtuar në shekullin e 13-të, Alhambra u ngjan pallateve të përshkruara në “Një mijë e një netë”, koleksionin e famshëm të tregimeve të shkurtra të letërsisë arabe dhe persiane.

Një nga monumentet më të rëndësishme të kulturës islame në Andaluzi, padyshim se është xhamia e Madhe e Abd al-Rahmanit në Cordoba, e cila u ndërtua në shekullin e VIII, dhe bashkë me Alhambran ndodhen në listën e UNESCO-s të monumenteve që janë trashëgimi botërore.

Kompleksi ka një total prej 1.293 shtylla dhe më vonë u shndërrua në katedrale, që mban emrin Mezquita de Cordoba.

Qyteti më i madh i Andaluzisë është Sevilla, ndërsa në pjesën e vjetër të tij dominon pallati mbretëror Reales Alcazares. Fillimisht është ndërtuar në shekullin XII, dhe në mënyrë shtesë është mbindërtuar, por pavarësisht, mbetet një simbol i kulturës islame në këtë pjesë të Evropës.

Në listën e UNESCO-s, është e regjistruar si pallati më i vjetër mbretëror dhe akoma i shërben këtij qëllimi, ndërsa fotografia kompletohet me pishinat e mrekullueshme të oborrit me të cilat pasqyrohet arkitektura maure.

Mallaga është një tjetër qytet andaluzian, me destinacion kryesor turistik pallatin Alcazaba, që është një monument i rëndësishëm i kulturës islame. Shtëpia e sunduesve të qytetit nga shekulli i XI është e vendosur pranë amfiteatrit antik të ndërtuar nga romakët, para erës sonë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP