E rrallë! Lind fëmija me “këmishë” në maternitetin e Tiranës

Është një fenomen i rrallë dhe i bukur njëkohësisht. Në maternitetin “Koço Gliozheni” në Tiranë ka ardhur në jetë foshnja me “këmishë”, një fenomen që ndodh 1 në 80 mijë lindje.

Lajmin e ka bërë të ditur mjekja Anika Dokle, përmes një fotoje, ku foshnja gjendet brenda qeskës amniotike, e njohur ndryshe si “këmishë”.

Normalisht bebja lind pa qeskën amniotike pasi ajo çahet para lindjes dhe ujërat e saj ndihmojnë fetusin që të dalë jashtë. Por rrallë ndodh që qeska të mos çahet dhe bebja të lindë e “veshur me këmishë”. Nevojitet ndërhyrja e mjekut që të çahet qeska të derdhet lëngu e të lidhet kordoni umbelikal.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP