Maqedoni, ligji për regjistër qendror të popullsisë është në fazë përgatitore

Ministria për Shoqëri Informatike dhe Administratë (MSHIA) e përgatit ligjin për regjistër qendror të popullsisë, njofton Portalb.mk.

Regjistri për popullsinë në Republikën e Maqedonisë, theksojnë nga MSHIA, siguron qasje deri te shërbimet publike të siguruara nga ana e organeve kompetente dhe personave tjerë.

Dispozitat e këtij ligji kanë të bëjnë me kompetencat ligjore të konstatuara për organet e drejtorisë shtetërore, organet në përbërje të ministrive, organizatave drejtuese dhe organeve të pavarura gjatë sigurimit të shërbimeve për realizimin e të drejtave dhe obligimeve në interes të popullsisë në Republikën e Maqedonisë.

Me vendosjen e regjistrit, sqarojnë nga MSHIA, konstatohet mënyra e vetme dhe e unifikuar e drejtimit të bazave të të dhënave, në bazë të standardeve të konstatuara dhe procedurave.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP