SHTIGJE TË BLERËTA

Do të kisha dashur të jem ujë i burimit malor

Dhe të jetoj rrëzë shkëmbit kristal,

Të mbyllem në guacën e fildishtë të lumit

Dhe ta shkruaj aty tregimin tim të pikëllimit

Për Kumanovën time.

 

Do të kisha dashur të jem njeri,

Që s’dëgjon britma ligësie,

Asnjë sharje, asnjë gjë, a më kuptoni,

Përveç  shtigjeve të blerëta.

 

Do të kisha dashur

Të mos lejoj të derdhet koha

E të shteret dashuria,

Në gjëmën e rëndë me ngjyrë venerike

E me sy të përgjakur.

 

Do të kisha dashur shumë gjera

Për këtë qytet

Po ju më takoni gjithnjë në ngushticë

E s’i them dot.

 

A  s’e dëgjoni atëherë

si e quajnë ëndrrën time të vërtetë

si e quajnë të keqe

dhe një ditë më vonë

o sa e mirë, sa e kthjelltë, sa e verdhë.

 

Unë e shtrij mbretërinë e heshtjes

Të heshtjes sime që është det dashurie,

Të fjalës sime që është  unazë me rubina,

E pashqiptuar,

E pathënë,

Gotë e thyer, e ndrydhur ndër shekuj,

Që ka qenë udhë e verbër

Skaj të cilës është një gur me shenja.

 

Heshtazi e shikoj Kumanovën

Si bëhet çdo ditë më e bardhë,

Ashtu në heshtje

Dhe si ngrihet përreth saj një blerim,

 

Kalon një vashë nëpër heshtje

Kalojnë shumë vasha

E ndjej prekjen e tyre të butë

Prekjen e bardhë.

 

Ngrihet i bardhë pastaj vektori,

E bardhë është edhe rrita jonë

E cila do ta shpërndajë heshtjen

E do t’i bëjë shtratin përroit

 

Kurse historia do t’ia gjejë emrin kohës sonë

Kohës së shirave

Të ëndrrës për bardhësi,

Kohës kur fillojnë të bulëzojnë pemët e Kumanovës

Të vendosur rrëzë heshtjes

Ku kalon një vashë

Ku kalojnë shumë vasha

Nëpër shtegun e bardhë

Rreth të cilit ngrihet blerimi

Që do t’i jetë i bujshëm.

 

Poezi nga Asllan SELMANI
Zgjodhi Xhabir AHMETI

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP