Qeveria e Kosovës reagon për pamundësimin e ndeshjes së hendbollit në Serbi

Qeveria e Republikës së Kosovës ka reaguar për rrethanat e krijuara në Kragujevc të Serbisë, ku u pamundësua zhvillimi i ndeshjes së hendbollit midis ekipit të Kosovës dhe Serbisë në kategorinë e femrave U20, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një komunikatë nga Qeveria e Kosovës thuhet se qeveria shpreh keqardhje të thellë për pengimin e ndeshjes duke dënuar “aktet nacionaliste të cilat pamundësojnë zhvillimin e ndeshjeve të karkaterit ndërkombëtar, pikërisht në kohën kur po bëhen përpjekje për relaksimin e marrdhënieve ndërmjet dy shteteve, si dhe për proceset e integrimeve euro-atlantike”.

“Krijimi i situatave të frikshme dhe armiqësore, kur në fushë të sportit duhej të shfaqeshin vajza të reja të cilat do të ofronin lojë dhe spektakël sportiv, është papërgjegjësi e shtetit serb dhe institucioneve të rendit dhe të sigurisë të Serbisë”, thuhet në këtë komunikatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP