Amazon Prime Video bën 26 milionë abonues

Amazon nuk i bën publik numrat e shikuesve të përmbajtjes së Prime Video, prandaj është e vështirë të dihet popullariteti i shërbimit.

Megjithatë, Reuters ka publikuar disa dokumente të brendshme të cilat zbulojnë se mbi 26 milionë njerëz në Shtetet e Bashkuara shikojnë përmbajtje në Amazon Prime Video, transmeton Telegrafi.

Shfaqjet më të mira televizive sollën më shumë se pesë milionë njerëz në mbarë botën në shërbimin e saj të parapagimit me bazë në abonim në fillim të vitit 2017. Dokumentet sugjerojnë se investimet e Amazon në përmbajtjen origjinale po paguhen mirë.

Dokumentet tregojnë gjithashtu se madhësia e audiencës në Shtetet e Bashkuara për të gjithë përmbajtjen e videos në Prime Video është rreth 26 milionë.

Kjo përfshin filma dhe shfaqje televizive të licencuara nga kompani të tjera. Amazon vazhdon të derdhë më shumë para në përmbajtjen e saj dhe me shpresë, ajo do të vazhdojë të paguajë veten.

Amazon do të shpenzojë 5 miliardë dollarë për përmbajtjen origjinale dhe të licencuar çdo vit. Kompania shpreson se kjo do të sjellë më shumë konsumatorë.

Kjo strategji u shpjegua nga CEO i Amazon, Jeff Bezos, në një konferencë të teknologjisë disa vjet më parë kur tha: “Kur fitojmë një Globë të Artë, na ndihmon të shesim më shumë këpucë.” Kjo është shumë e vërtetë me sa duket në rastin e Amazon.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP