Pse fëmijët i grisin librat apo hedhin lodrat? Po përpiqen t’ju thonë diçka

Sa herë mund t’ju ketë ndodhur që teksa e keni lënë fëmijën tuaj duke luajtur me lodra apo duk lexuar libra dhe në një moment ai tregohet agresiv, gris librat apo e flak tutje lodrën?

Kjo ka një shpjegim. Ju mund të mendoni se nuk i pëlqen fëmijës lodra, por e keni shumë gabim. Duke qenë se fëmija juaj është në një moshë që nuk është në gjendje të flasë (bëhet fjalë për ato që nuk kanë mënsuar ende) ai reagon në këtë formë kur kupton që nuk ka vëmendje. Në momentin që fëmija gris një libër apo shkatërrron një lodër, ai e ndjen veten të “braktis” dhe po kërkon nga ju vëmendjen tuaj, shkruan Bordo.al. 

Ai sillet ndaj objekteve që posedon, ashtu siç mendon se sillen të rriturit me të. Kështu që nëna, nëse ndodh e njëjta gjë me fëmijët tuaj, e dini tashmë si të silleni.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP