Haradinaj: Nuk i ikim përgjegjësisë që gjendja e gruas të përmirësohet

Me rastin e shënimit të 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, mori pjesë në tryezën e diskutimit “Avancimi i Axhendës për Barazi Gjinore dhe fuqizimi i grave në Kosovë parakusht për zhvillim të qëndrueshëm”, që u organizua nga Agjencia për Barazi Gjinore në Zyrën e Kryeministrit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një komunikatë nga zyra e Kryeministrit thuhet se Haradinaj me këtë rast ka uruar që 8 Marsi i vitit që vjen të jetë me më shumë rezultate në avancimin dhe ngritjen e vetëdijes së ndërsjellë.

Me këtë rast, kryeministri ka folur edhe për të drejtën në pronë, duke theksuar se është momenti i fundit që kjo çështje të rregullohet dhe trashëgimia t’u lihet të gjithë fëmijëve, qoftë ai djalë apo vajzë. Duke u ndalur tek përfaqësimi i gjinisë femërore në institucione, kryeministri Haradinaj ka thënë se populli, i cili është popull i Nënës Terezë, është dashur të prijë me barazinë gjinore para shumë popujve tjerë.

“Nuk i ikim përgjegjësisë dhe qëllimit që gjendja të përmirësohet”, ka thënë kryeministri Haradinaj.

Ndërsa kryeshefja ekzekutive e Agjencisë për Barazi Gjinore në Zyrën e Kryeministrit, Edi Gusia, me këtë rast ka theksuar përkushtimin e Qeverisë së Kosovës për të vazhduar punën drejtë fuqizimit ekonomik të rolit të grave dhe vajzave.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP