Greqia po heton për ryshfet 10 politikanë të njohur

Parlamenti grek ka votuar për të hetuar 10 politikanë të shquar, duke përfshirë dy ish-kryeministra, mbi akuzat se ata lejuan ryshfet nga kompania farmaceutike zvicerane Novartis.

Sipas ligjit grek, vetëm parlamenti mund të hetojë anëtarët e vet dhe të heqë imunitetin e tyre.

Votimi pasoi një debat 20-orësh, në të cilin kryeministri Alexis Tsipras tha se ata nuk do të ndihmojnë mbulimin e këtyre rasteve – një nga skandalet më të mëdha në historinë moderne greke, njofton Klan Kosova.

Të 10 politikanët e dyshuar mohojnë të kenë kryer veprat.

Ata kanë dënuar atë që e quajtën një “gjueti magjistare” politike.

Ata thuhet se e kanë lejuar Novartisin tu jap ryshfet mjekëve në mënyrë që ata të përshkruajnë barnat e saj me çmime të fryra.

Prokurorët besojnë se presupozimi i çmimit mund të kishte kushtuar shtetit 3 miliardë euro gjatë një krize financiare që imponoi vështirësi në shumë familje.

Disa politikanë gjithashtu dyshohet se pranojnë ryshfet dhe ka akuza për pastrim parash. Ata mbajtën mandatin e tyre nga 2006-2015. Novartis thotë se po bashkëpunon për të kryer hetimet, njofton Klan Kosova.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP