Talentet me më shumë perspektivë në Europë?

Portieri italian Gianluigi Donnarumma është talenti më premtues dhe me më shumë gjasa për t’u bërë një kampion i madh në karrierën e tij sportive, mes të gjithë lojtarëve me moshë të re në kontinentin europian, transmeton TCH.

Observatori “CIES” i Futbollit ka monitoruar paraqitjet sezonale të lojtarëve me moshë nën 20 vjeç, në 22 kampionate të ndryshme të kontinentit të vjetër, duke identifikuar të rinjtë me më shumë perspektivë.

Studimi i bazuar në të dhënat e dy viteve të fundit vendosi në shkallën më të lartë të podiumit mbrojtësin ekstrem të Milanit.

“CIES” u bazua për përfundimet e tij, te minutat e luajtura nga secili futbollist, të krahasuara edhe në bazë të nivelit të kampionatit ku militojnë, si dhe rezultatet e klubit përkatës. Nga të gjitha këto algoritme, që futbolli nuk është mësuar, i riu me më tepër të ardhme është Donnarumma.

Në vendin e dytë, mes talenteve që pritet të shpërthejnë në pak vite, është një tjetër portier, Alban Lafont, që mbron kuadratin e Tuluzës në kampionatin francez të futbollit.

Plotëson podiumin e më të mirëve një tjetër lojtar nga kampionati francez i futbollit, Ligue 1, sulmuesi Kylian Mbappe i Paris SG, futbollist që kryeqytetasit do ta paguajnë 180 milionë euro në fund të sezonit.

1 – Gianluigi Donnarumma (AC Milan)
2 – Alban Lafont (Toulouse)
3 – Kylian Mbappe (PSG)
4 – Christian Pulisic (Dortmund)
5 – Malang Sarr (Nice)
6 – Dayot Upamecano (RB Leipzig)
7 – Tom Davies (Everton)
8 – Matthijs de Ligt (Ajax)
9- Kai Havertz (Bayer Leverkusen)
10 – Ryan Sessegnon (Fulham)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP