Ndryshojnë rregullat për patentën, këto janë testet e reja që nisin nga 1 marsi

Duke filluar nga data 1 mars, testet për marrjen e patentës do të ndryshojnë në Shqipëri. Drejtoria e Shërbimit të Transportit Rrugor, përmes një njoftimi ka bërë me dije se testet e reja do të aplikohen për marrjen e lejes së drejtimit të kategorisë A1, A2, B1 dhe B, shkruan Class.

“Duke filluar nga data 01.03.2018 e në vazhdim në të gjitha Drejtoritë Rajonale të Shërbimit të Transportit Rrugor në testimin e kandidatëve për lejet e drejtimit, do të aplikohen testet e reja të formuluara sipas strukturës së miratuar me Udhëzimin e ministrit të Transportit dhe Infrastrukturës nr.682/4, datë 01.04.2016”, thuhet në njoftimin zyrtar të Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor. Për të gjitha këto kategori leje drejtimi, testet do të përmbajnë 40 pyetje dhe limit i gabimeve të lejuara do të jetë 4, normë kjo që mbetet e njëjtë.

Ndryshime nuk do të ketë as për tarifat e testit. Këto tarifa do të vazhdojnë të mbeten në vlerën e 30 mijë lekëve të vjetra për kategoritë A1, A2 dhe AM, dhe 45 mijë Lekë të vjetra për kategoritë B dhe B1.

Për të mësuar më shumë për natyrën e pyetjeve sipas temave përkatëse, mjafton të klikoni KETU:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP