Një gjykatës federal nga Nju-Jorku e bllokoi vendimin e Trampit që ta anulojë programin DACA

Një gjykatës federal nga Nju-Jorku e ka bllokuar vendimin e presidentit amerikan Donald Tramp për pezullimin e programit DACAQ me të cilin u mundësohet emigrantëve të rinj të cilët ilegalisht kanë ardhur në SHBA me prindërit e tyre, të mësojnë dhe të punojnë në vend.

Në Janar, gjithashtu, një gjykatës nga San Francikso mori vendim kundër anulimit të këtij programi.

Vendim i i gjyqësor ka të bëjë me ankesën kundër vendimit të Trampit, të mbështetur nga prokurorë të 17 shteteve. Këtë dy aktvendime lejojnë që programi të vazhdojë.

Ku e pezuloi programin në shtator, Trampi Kongresit i dha afat prej gjashtë muajve të miratojë ligj i cili do ta zëvendësojë. Por kongresmenët e Partisë Demokratike dhe Republikane nuk arritën marrëveshje.

Tramp dje deklaroi se bisedimet lidhur me këtë çështje kanë filluar dhe paralajmëroi se se është shansi i fundit dhe se  5 marsi është afati i fundit për arritjen e marrëveshjes.

Programi DACA i mbron nga dëbimi rreth 800.000  t.a. “ëndërrimtarë” dhe u lejon të punojnë dhe msëojnë në SHBA. Ky program ishte vendosur nga Barak Obama në vitin 2012.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP