Gjykimi për “Tarifën” ndërpritet, do të vazhdojë më 1 mars

Gjykatësja Sofçe Gavrillova Efremova e ndërpreu seancën e sotme për lëndën e PSP-së “Tarifa”, në të cilin janë të akuzuar ish-drejtori i SHA “ELEM” Dejan Boshkovski dhe dy persona të tjerë, pasi dëshmitari i dytë Vllatko Çakarovski iu përkeqësua gjendja gjatë dhënies së deklaratës. Gjykimi do të vazhdojë më 1 mars.

Çakarovski është dëshmitar edhe i PSP-së dhe i mbrojtjes. Ai është i punësuar në ELEM, ndërsa ka qenë anëtar i grupit të punës për implementim të ERP sistemit. Ai tha se edhe dje nuk është ndjerë mirë dhe se mjeku i ka propozuar pushim mjekësor.

Paraprakisht gjykatësja i tha dëshmitarit të tretë se mund të shkojë dhe të vijë më 1 mars, duke e pasur parasysh dinamikën e dhënies së deklaratave

Mbrojtja e të akuzuarve tha se me 160 dëshmitarë do të dëshmojë se klientët e tyre janë të pafajshëm.

Paraprakisht dy orë u mor në pyetje dëshmitari Zharko Milenkovski. Firma e Milenkovskit ka marrë pjesë si partner në konsorciumin për furnizim të softuerit për ERP sistemin për nevojat e SHA “ELEM”. Dëshmitari tha se firma e tij duhej të marrë pjesë në implementimin e modulit për menaxhim të dokumentacionit të sistemit.

Gjykimin sot e ka ndjekur një përfaqësues i Ambasadës së SHBA-së.

Dejan Boshkovski dhe dy të akuzuarit e tjerë ngarkohen për furnizim kundërligjor të sistemit softuerik për nevojat e kompanisë shtetërore “ELEM”, në vlerë rreth katër milionë eurosh.

Prokurorët e PSP-së thanë se do të dëshmojnë se tre të akuzuarit e kanë keqpërdorur pozitën zyrtare dhe autorizimin. Të akuzuarit madje u prononcuan se nuk janë fajtorë.

Sipas elaborimit të PSP-së, të akuzuarit e kanë keqpërdorur pozitën zyrtare dhe autorizimin në procedurë për furnizim publik të softuerit – “ERP sistem”. Të akuzuarit me mosrealizim të detyrës zyrtare kanë mundësuar që personi juridik – konsorciumi, i cili më vonë e ka fituar tenderin, të kualifikohet në fazën e dytë të negocimit gjatë furnizimit publik, edhe pse nuk ka dorëzuar dokumentacion të kompletuar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP