Gjenden regjistruesit e fluturimit të avionit të rrëzuar rus

Autoritetet ruse janë duke hetuar dy regjistruesit e fluturimit nga aeroplani që është rrëzuar të dielën, pranë Moskës, transmeton REL.

Zëvendëskryeministri rus, Arkady Dvorkovich, tha se ekipet emergjente i kanë gjetur të dyja kutitë me të dhënat e fluturimit, si dhe regjistruesit e zërit në kabinë, gjë që do të ndihmojë në përcaktimin e shkakut të incidentit.

Aeroplani i kompanisë Saratov Airlines është rrëzuar shumë shpejt pasi është nisur nga aeroporti Domodedovo i Moskës, duke shkaktuar vdekjen e të 71 njerëzve në bord.

Moti i keq, gabimi njerëzor dhe dështimi teknik po hetohen si shkaqe të mundshme të incidentit.

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, i shprehu ngushëllime presidentit rus, Vladimir Putin, në një bisedë telefonike mbrëmjen e së hënës, dhe tha se SHBA është e gatshme të ndihmojë në hetime, njoftoi Shtëpia e Bardhë.

Dvorkovich po ashtu tha se familjet e secilës viktimë do të marrin nga 60 mijë dollarë kompensim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP