Turqia e ndërron emrin e rrugës në të cilën ndodhet Ambasada amerikane

Prefekti i Ankarasë Mustafa Tuna dje i kumtoi planet për ndërrimin e emrit të rrugës në të cilën ndodhet Ambasada e SHBA-së dhe të quhet sipas ofensivës momentale të Turqisë në Siri.

Ai në Tuiter ka shkruar se rruga Nevzat Tandogan do të quhet rruga “Dega e Ullirit”.

Turqi muajin e kaluar e filloi operacionin “Dega e Ullirit” qëllimi i së cilës është që luftëtarët e kurdëve sirianë të dëbohen nga Siria veriperëndimore, ndërsa ata luftëtarë janë aleat kryesor i SHBA-së në luftën kundër Shtetit Islamik.

Turqia në nëntor e riemërtoi rrugën në të cilën ndodhet Ambasada e Emirateve të Bashkuara Arabe, sepse njëri nga ministrat e këtij shteti në Tuiter ka shkruar se paraardhësit e presidentit turk e kanë grabitur shtetin e shenjtë Medinën.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP