Lëvizja Besa me dy kongrese

Lëvizja Besa e udhëhequr nga Nexhbedin Karemani do të mbajë kongresin e parë më 18 shkurt në Pallatin e Kulturës në Tetovë. Në të parashihet që të zgjidhen Kuvendi Qendror dhe kryetari i partisë. Ende nuk dihet se kush do të garojë për postin e kryetarit të partisë, njofton Portalb.mk.

Nga ana tjetër, Lëvizja Besa e udhëhequr nga Bilall Kasami do të mbajë kongresin më 24 shkurt në Holiday Inn në Shkup. Ata përmes kumtesës e quajtën “aheng personal” kongresin me datë 18 shkurt. Kasami do të garojë për të rimarë postin e kryetarit të partisë.

Këshilli Qendror i Lëvizjes Besa në muajin janar të këtij viti shkarkoi nga posti i kryetarit Bilall Kasamin. Vendimi u mor në mbledhjen në të cilën kanë marrë pjesë 63 anëtarë nga gjithsej 107 të këtij Këshilli. Këshilli akuzoi Kasamin për bllokimin e të gjitha organeve të partisë për më tepër se dy muaj. Në atë mbledhje u vendos që Nexhbedin Karemani të jetë ushtrues detyre si kryetar i kësaj partie.

Përçarja në Lëvizjen Besa, krahu i Kasamit publikoi vendimin e Gjykatës Themelore (VIDEO)

Përçarja në Lëvizjen Besa, krahu i Karemanit: Procesi gjyqësor nuk ka përfunduar (VIDEO)

Prapaskenat e përçarjeve në BESA, çfarë ndodhi dhe kush e ka shumicën? (Dokumente)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP