LOD 2018: Një snoubordist e solli medaljen e parë të artë për SHBA-në

Redmond Xhrard (17) e solli medaljen e parë të artë për SHBA-në Lojërat Olimpike në Pjongçang,  pas fitores në disiplinën “sloupstajl” në snoubording.

Xherard shënoi një rezultat prej 87.16 pikë, duke i lënë pas kanadezët Maks Paro dhe Mark MekMoris.

Nëntë gjyqtarë i vlerësuan kufijtë në aspektin e kompleksitetit dhe saktësisë së elementeve.

Të preferuarit nga Norvegjia, të cilët u paraqitën me tre konkurrentë, patën një ditë zhgënjyese. Fituesi i medaljes së argjendtë në Soçi 2014 Stale Sandbek të mbetur në pozicionin e 4-të, ndërsa adoleshenti dhe senzacioni sezonal gjatë këtij sezoni, Markus Klivilend ka mbetur në vendin e 6-të.

Renditja përfundimtare në sloupstajl (meshkuj) në snoubording:

1. Redmond Xherard (SHBA) 87.16 pikë
2. Maks Paro (Kanada) 86.00
3. Mark MekMoris (Kanada) 85.20
4. Stale Sandbak (Norvegji) 81.01
5. Karlos Garsia Najt (Zelanda e Re) 78.60
6. Markus Klivlend (Norvegji) 77.76. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP