Infrastruktura e keqe, pengesë kryesore për bashkëpunim më të madh afarist me Shqipërinë

 Turizmi, bujqësia dhe ndërtimtaria janë sektorët me potencial më të madh për intensifikimin e bashkëpunimit mes kompanive nga Maqedonia dhe Shqipëria. Por infrastruktura edhe më tej është pengesë e madhe.

Siç u tha në biznes forumin e sotëm, që e organizoi Oda Ekonomike e Maqedonisë Veriperëndimore (OEMVP), këmbimi tregtar mes dy vendeve është 100 milionë euro dhe nuk është në nivel të kënaqshëm.

“Durrësi është shumë afër, por nuk kemi hekurudhë për të cilin shkak çmimi i transportit është i lartë dhe porti praktikisht nuk është konkurrent. Njëjtë është edhe me rrugën Tiranë – Shkup. Udhëtohet pesë orë për gjatësi vetëm prej 160 kilometrave. Prej këtyre shkaqeve kompanitë shpesh hapin përfaqësi në zonat tejkufitare”, deklaroi kryetari i OEMVP, Nebi Hoxha para forumit.

Në këtë kontekst, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve lidhur me eurobondin e fundit me vlerë 500 milionë euro, Hoxha tha se huazimi i shtetit është i arsyeshëm vetëm nëse pjesa më e madhe e parave harxhohet për investime kapitale.

Në biznes forumin marrin pjesë mbi 20 kompani nga Shqipëria, të cilat punojnë edhe me SHBA-në.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP