Trajneri shqiptar Mahmuti merr drejtimin e Galatasaray-it

Trajneri shqiptar nga Shkupi, Oktay Mahmuti do të drejtojë klubin basketbollistik të Galatasaray Odeabank, transmeton Anadolu Agency (AA).

Në një njoftim publikuar nga ueb faqja e klubit kuq e verdhë, theksohet se është arritur marrëveshje 1.5 vjeçare me trajnerin Mahmuti.

Trajneri me përvojë, i cili ka lindur më 6 mars 1968 edhe më parë kishte drejtuar Galatasaray-in, mes viteve 2010 dhe 2012.

Ai pjesën më të madhe të karrierës së tij e kaloi në Anadolu Efes, ku në sezonin 1992-1993 e mori detyrën ndihmës trajner, ndërsa ishte pjesë e stafit që fitoi kupën Koraç në vitin 1996.

Që nga sezoni 2000-2001 ai filloi të drejtoj Anadolu Efes si trajner, ku arriti të fitojë 4 kampionate në ligën e Turqisë.

Në sezonin 2007-2008 arriti marrëveshje me klubin italian Benetton Treviso, ndërsa në vitin 2010 kaloi në Galatasaray. Mahmuti më pas drejtoi sërish Anadolu Efes dhe Darüşşafaka.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI MOBIL