OKB: Çmimet e ushqimit shënojnë rritje në nivel global

Çmimi global i ushqimit është rritur me 8.2 për qind në vitin 2017, flasin të dhënat e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për Ushqim dhe Agrokulturë (FAO) të publikuara të enjten, raporton Anadolu Agency (AA).

“Indeksi i FAO-s për ushqim në vitin 2017 ka qenë 174.6 pikë, një rritje me 8.2 për qind krahasuar me vitin paraprak, që është më i larti prej vitit 2014”, thonë nga organizata në fjalë.

Indeksi i Çmimit të Ushqimit, të cilin e përpilon FAO, ndjekë çmimet në tregjet ndërkombëtare të pesë grupeve kryesore të produkteve ushqimore.

Të gjitha nënindekset, përveç ai i sheqerit ka qenë më i lartë në vitin 2017, thuhet më tej në raport.

Indeksi i çmimeve të qumështit shënoi rritjen më të madhe vjetore me 31.5 për qind më shumë se vitin e kaluar, ndërkohë që çmimet e mishit shënuan një rritje me 9 për qind.

Vaji i perimeve dhe çmimet e drithërave gjithashtu u rritën, i pari me 3, ndërsa i fundit me 3.2 për qind.

“Çmimi i sheqerit është për 11.2 pqër qind më i ulët në krahasim me vitin paraprak, kryesisht nga shkaku i rritjes drastike të prodhimit në Brazil, prodhuesin më të madh në botë të sheqerit.

Në dhjetor të vitit të kaluar, çmimi i ushqimit shënoi një ulje me 3.3 për qind krahasuar me nëntorin e të njëjtit vit.

Indeksi i matjes së ndryshimeve ndërkombëtare të çmimeve të shportës së konsumatorit, në dhjetor të vitit të kaluar qëndroi në 169.8 pikë, 3.3 për qind më pak nga muaji paraprak.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP