Papa Françesku: Zjarri bërthamor mund të fillojë rastësisht

Papa Françesku në fjalimin e njohur si “Gjendja në botë” apelon deri te gjithë kombet ta mbështesin dialogun me qëllim që të zvogëlohen tensionet e Gadishullit korean dhe të punohet në ndalesën ligjore obliguese të armës bërthamore.

“Arma bërthamore duhet të ndalohet”, deklaroi kreu i Kishës katolike, duke cituar një dokument të publikuar nga papa Jovani i  23-të gjatë Luftës së Ftohtë.

Papa Françesku potencoi se “nuk mund të mohohet se zjarri mund të fillojë rastësisht ose në kushte të paparashikuara”.

Apeli i papës deri te diplomacitë është një ditë para bisedimeve midis Koresë Veriore dhe Koresë Jugore, të cilat do të orientohen në pjesëmarrjen e sportistëve koreanoveriorë në Lojërat dimërore olimpike në qytetin koreanojugor Pheongçang.

Papa ka bërë thirrje edhe për ruajtjen e status kuosë në Jerusalem, pasi presidenti i SHBA-së Donald Tramp nga fundi i vitit të kaluar solli vendim për njohjen e tij për kryeqytet të Izraelit.

Ai u përqendrua edhe në ndryshimet klimatike, duke iu referuar shteteve për ta respektuar Marrëveshjen e Parisit për zvogëlimin e emisioneve të dioksidit të karbonit.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP