Përsëritet apeli i Shefqet Krasniqit: Mos e festoni Vitin e Ri! (VIDEO)

Edhe pak ditë i kanë mbetur vitit 2017, ndërsa fillimi i vitit të ri 2018, pritet me festë nga e gjithë bota.

Ky festim i fillimvitit daton qysh para shumë vitesh, ndërsa bota moderne e feston në mënyra të ndryshme.

Video është e vjetër. Por përkrahësit e tij e kanë ripostuar në prag të ndërrimit të motive për ta rikujtuar se kjo festë është “haram”, transmeton Gazeta Express.

Në këtë video imami Shefqet Krasniqi, i ka bërë thirrje kosovarëve që ta bojkotojnë festimin e Vitit të Ri.

“Mos e festoni vitin e ri, mos gaboni me ble bredha se dreqit jo bereqetit, çfarë fati të sjell bredhi, druri i prerë, mos i zbukuroni shtëpiat tuaj, mos e dalloni natën e vitit të ri me asnjë natë tjetër”, dëgjohet duke thënë në një video Shefqet Krasniqi, e cila është riaktualizuar në prag të festës së Vitit të Ri.

Sipas tij, Viti i Ri çdo vit e më shumë nuk po festohet nga familjet shqiptare.

Për më shumë shihni këtë video:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP