FIFA pezullon presidentin e federatës së Brazilit

Federata Botërore e Futbollit (FIFA) ka pezulluar të premten për 90 ditë, presidentin e federatës së Brazilit, Marco Polo del Nero, i cili aktualisht i është nënshtruar një hetimi të Komitetit për Etikë, transmeton Anadolu Agency (AA).

Siç thuhet në një njoftim të FIFA-s, të publikuar në faqen e internetit, pezullimi i Del Neros mund të zgjatet sipas nevojës, mirëpo jo më shumë se 45 ditë të tjera, ndërkohë që gjatë gjithë kohës sa do të jetë i pezulluar, ai nuk do të mund të ushtrojë aktivitetet në nivel kombëtar dhe ndërkombëtar.

Rikujtojmë se Del Nero u largua nga Cyrihu në vitin 2015, atëherë kur u arrestuan kolegët e tij në FIFA, ndërkohë që kundër tij u ngrit një padi në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), mirëpo ai asnjëherë nuk shkoi atje për përballjen me akuzat.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP