Sulme terroriste, sot tronditet Nju-Jorku (FOTO)

Në mëngjesin e sotëm jehoi një shpërthim në Nju-Jork, në njërën nga rrugët kryesore në pjesën qendrore të Menhetenit. Sipas një përfaqësuesi të policisë njujorkeze, bëhet fjalë për tentim që të detonohet bombë në të cilin u plagos vetëm sulmuesi me bombë.

Sipas televizionit Ej-Bi-Si, sulmuesi mbante dy mjete shpërthyese, njëra prej të cilave ishte e lidhur në trupin e tij. Njëra prej bombave ka shpërthyer derisa sulmuesi e mbante, duke i shkaktuar lëndime për të cilat është hospitalizuar. Dëshmitarët pohojnë se bëhet fjalë për një burrë të moshës 20 vjeçare.

Stacionet tejet të frekuentuara të metrove Tajms Skuer dhe Port Autoriti po evakuohen nga ana e policisë derisa trenat nuk ndalen në këto stacione.

 

Incidenti ka ndodhur në orën 7:30 sipas kohës lokale, gjatë rrëmujës së komunikacionit në mëngjes. Të dy stacionet e  metros janë të ndërlidhura me tunel këmbësor nëntokësor, dhe dëshmitarët okularë thonë se udhëtarët vetëm kanë filluar të ikin sapo e kanë dëgjuar shpërthimin e fuqishëm. Qindra njerëz në rrjetet sociale lajmëruan se ka ndodhur një stampedo e vërtetë pas shpërthimit, ndërsa udhëtarët kanë shpejtuar sa më shpejtë të largohen nga tuneli nëntokësor dhe stacionet e metrosë.

њујорк метро внатре во текст

Shpërthimi në Nju-Jork, tentim për sulm terrorist, nuk ka të lënduar përveç sulmuesit

One thought on “Sulme terroriste, sot tronditet Nju-Jorku (FOTO)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP