Protesta në Bruksel për mbështetje të pavarësisë katalanase

Rreth 45.000 njerëz sot morën pjesë në protestat në Bruksel, në shenjë mbështetje të pavarësisë së Katalonjës, kumtoi policia belge.

Protestat janë në thirrje të dy asociacioneve të cilat angazhohen për mbrojtje të idesë për pavarësi të rajonit autonom spanjoll.

Fillimisht, organizuesit deklaruan se presin që protestës t’i bashkangjiten rreth 20.000 njerëz.

Demonstruesit së pari u tubuan në parkun në afërsi të institucioneve evropiane, prej ku u nisën në karvan protestues. a

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP