Dhoma përfaqësues e hodhi poshtë kërkesën për impiçment të Trampit

Dhoma përfaqësuese e Kongresit amerikan mbrëmë me shumicë të madhe e hodhi poshtë propozim-rezolutën për impiçment të presidentit të SHBA-së Donald Tramp, që e parashtroi kongresisti demokrat nga Teksasi, Al Grin.

“Kundër” Propozim-rezolutës votuan 364 kongresmenë, ndërsa 57 e mbështetën.

Asnjë republikan nuk u pajtua me fillimin e procedurës për revokim të Trampit, por propozimi nuk është mbështetur as nga numri i madh i kongresistëve demokratë.

Në Propozim-rezolutën pohohet se Trampi “nuk është i aftë që ta kryejë funksionin e presidentit” sepse ka shkaktuar “mospajtime në vend dhe është sjellë në mënyrë jopërkatëse”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP