Putin do të garojë sërish për president

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, bëri të ditur se do të garojë edhe për një mandat presidencial gjashtëvjeçar në zgjedhjet që do të mbahen në mars të 2018-ës.

“Po, do të garoj për postin e presidentit të Federatës Ruse”, tha Putin.

Ai i bëri komentet në një fjalim para punëtorëve në një fabrikë makinash në Nizhny Novgorod, transmeton REL. 

Sipas vëzhguesve, popullariteti, kontrolli mbi pushtet dhe shtypja e disidentëve me vite i sigurojnë fitoren.

Putin, 65 vjeç, është në pushtet qysh në vitin 2000 – herë si president, herë si kryeministër.

Me Kushtetutë, ai nuk do të mund të garojë për mandatin e pestë presidencial në vitin 2024.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP