Koalicioni O2: Deri më tani buxhet më të vogël për mbrojtje të mjedisit jetësor

Vetëm 0,4 për qind e buxhetit për vitin 2018 janë ndarë për mbrojtje të mjedisit jetësor, që është niveli më i ulët deri më tani, vërejnë nga Koalicioni O2 për ajër të pastër.

“Në buxhetin më të madh deri më tani, ku me shumë të konsiderueshme marrin pjesë tatimet lidhur me mjedisin jetësor dhe akcizën e rritur të naftës, ne kemi përqindje më të ulët të mjeteve të ndara për mbrojtjen e mjedisit jetësor. A ka ndonjë të arsyeshëm dhe të drejtë në shtet? Këtu nuk kërkohet diçka më tepër, por ajo që vijon, midis 2,5 – 4,4 për qind për mbrojtje të mjedisit jetësor dhe 1,75 – tre për qind për MMJPH. Për dallim nga 0,4 dhe 0,28 për qind të ndara. Të kishim gjyqësi normale, institucionet do të përgjigjeshin për keqpërdorim dhe ridedikim të mjeteve të caktuara dhe të grumbulluara në bazë të mjedisit jetësor”, theksojnë në kumtesën e Koalicionit O2.

Theksojnë se për zvogëlimin e ndotjes, siç theksojnë, problemi ynë më famëkeq, për vitin 2018 janë ndarë vetëm 11 për qind nga shuma e dedikuar për mbrojtjen e mjedisit jetësor, gjegjësisht 1,7 milionë euro, nga të cilat ndërkaq, për uljen e ndotjes së ajrit edhe atë së bashku me monitorim vetëm 635 mijë euro.

Ministria e Mjedisit Jetësor dhe planifikimit Hapësinor për Buxhetin për vitin 2018 ka kërkuat 14,4 milionë euro, ndërsa Ministria e Financave ka lejuar më pak se 10,7, analizojnë nga O2 Koalicioni.

Përkujtojnë se Qeveria dy herë e ka ulur buxhetin vjetor të MMJPH, i cili, siç thonë, është kyç për uljen e ndotjes.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Të nderuar komentues! Duke mos dashur të cenojmë opinionet tuaja, lutemi që ato të mos përmbajnë gjuhë të urrejtjes, fyerje dhe ofendime personale dhe të jenë në lidhje me shkrimin, apo temën për të cilën komentohet. Në të kundërtën, nuk do të publikohen. Ju falenderojmë që na ndiqni dhe ju ftojmë të vazhdoni të jeni pjesë e Portalb.mk

*

VERZIONI DESKTOP